Informacje o stowarzyszeniu Grodziska Kolej Drezynowa

Jesteśmy grupą zapalonych drezyniarzy, która w 2006 roku utworzyła stowarzyszenie. Celem naszej grupy jest utrzymywanie w stanie pełnej sprawności nieczynnej już linii kolejowej 376 relacji Grodzisk Wielkopolski - Kościan. Dodatkowo kolekcjonujemy zabytkowe drezyny i inne pojazdy kolejowe, a także budujemy własne pojazdy szynowe. Czerpiemy z tego niesamowią frajdę.

Nasza przygoda z drezynami rozpoczęła się w 2003 roku, gdy otrzymaliśmy pierwszą drezynę z Poznania. Działaliśmy wtedy jako Wielkopolskie Towarzystwo Sympatyków Kolei "Fyrtel". Od pierwszych dni nasze działania skupiły się zagospodarowaniu nieczynnych linii kolejowych wychodzących z Grodziska Wielkopolskiego w kierunku Opalenicy i Kościana. Niestety ta pierwsza nie była dostatecznie atrakcyjna dla turysty. Ostatecznie linię rozebrano i częsciowo zagospodarowano jako ścieżkę rowerową. Wobec powyższego utrzymujemy tylko 30 kilometrową linię Grodzisk Wlkp. - Kościan. Początkowo linię dzierżawiliśmy od PKP Polskich Linii Kolejowych w zamian za obietnicę utrzymywania w nienagannym stanie szlaku kolejowego przez nasze stowarzyszenie

Niezwłocznie po oficjalnym objęciu pieczy nad linią przystąpiliśmy do jej udrożnienia. Ostatnie pociągi towarowe jeździły w roku 2000, tak więc linia powoli zarastała. Proces wycinania krzewów rozpoczeliśmy od Grodziska i sukcesywnie posuwaliśmy się naprzód. Dysponując jedynie sekatorami i piłami ręcznymi na początku 2005 roku udało się w całości oczyścić linię i dojechać do Kościana.

Równolegle z rozmaitych źródeł otrzymywaliśmy (najczęściej w darze) kolejne drezyny zarówno ręczne, jak i motorowe. Obecnie nasz tabor liczy ponad 20 pojazdów i to nie tylko drezyn, ale również lokomotyw manewrowych i wagonów kolejowych. Nasze stowarzyszenie sukcesywnie rozbudowuje zaplecze techniczne, dzięki któremu możemy utrzymać wszystkie pojazdy w pełnej sprawności, a także dokonywać renowacji taboru nadgryzionego zębem czasu. Co więcej, jesteśmy wstanie nawet samodzielnie budować kolejne drezyny i wózki transportowe. Jednocześnie stale prowadzimy prace konserwacyjne linii. Wykonujemy interwencyjną wycinkę krzewów, stosujemy oprysk w celu wypalenia roślinności spomiędzy podkładów, oczyszczamy przejazy kolejowe, uzupełniamy oznakowanie i wiele innych.

W przyszłości planujemy rozbudowę infrastruktury wokół linii tak, aby uczynić przejażdżki drezynami na naszym szlaku jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Jeżeli chciałbyś nas wesprzeć w dążeniach zmieżających do pełnej rewitalizacji linii kolejowej Grodzisk Wielkopolski - Kościan, to serdecznie zapraszamy do naszego stowarzyszenia.

Równolegle z działaniami przy naszej linii jesteśmy organizatorem pociągów specjalnych dla miłośników po nieczynnych liniach. Pociągi te zazwyczaj złożone są z historcznego taboru. Dodatkowo wyznaczamy na trasie przejazdu specjalne miejsca, gdzie uczestnicy mogą zrobić zdjęcia. Zorganizowaliśmy już kilkanaście takich przejazdów ściągając na nie miłośników z Polski jak i Europy. Przez lata wyrobiliśmy dobrą markę rozpoznawalną w Polsce.